Najcieplejszy obszar Wysp Brytyjskich - sekretny raj rodziny królewskiej, którego przestępczość omija szerokim łukiem

Najcieplejszy obszar Wysp Brytyjskich - sekretny raj rodziny królewskiej, którego przestępczość omija szerokim łukiem 


Najcieplejszy obszar Wysp Brytyjskich przyciąga jak magnes. Granitowe podłoże sprawia, że piasek na nieskazitelnie białych plażach błyszczy, a turkusowe wody w pogodny dzień osiągają widoczność do 15 metrów w głąb. To miejsce, gdzie najniższy w kraju poziom przestępczości łączy się z najwyższą liczbą godzin słonecznych.

Tajemniczy, kosztowny i wciąż jeszcze niszowy cel wakacyjnych podróży. Ulubione miejsce wypoczynku rodziny królewskiej i wielu brytyjskich sław, gdzie karaibski krajobraz miesza się z urokiem starej angielskiej wsi. Poznajcie archipelag wysp Scilly.

Fot. travelweekly.co.uk 

Wyspy Scilly leżą na Morzu Celtyckim, w odległości ok. 45 kilometrów od najbardziej wysuniętego na zachód punktu Anglii kontynentalnej - kornwalijskiego Land's Ends. Wyspiarskie położenie sprawia, że na Scilly można dostać się jedynie helikopterem, samolotem Skybus lub promem Scillonian. Na prom do Scilly nie ma możliwości zabrania się z własnym samochodem.


"The subtropical corner of Britain that became one of the safest places on Earth" - "Subtropikalny zakątek Wielkiej Brytanii, który stał się jednym z najbezpieczniejszych miejsc na Ziemi" - The Telegraph 

Fot. yachtingmonthly.com

Wyspy Scilly są archipelagiem składającym się z ponad 140 małych wysepek, a ich powierzchnia wynosi niewiele ponad 16 km2. Pięć największych wysp: St Mary, Tresco, St Martin, Bryher i St Agnes jest zamieszkała. Nieduża powierzchnia wysp połączona z wysokimi cenami sprawia, że wielu turystów wybiera opcję jednodniowego zwiedzania archipelagu.

Scilly posiadają odrębną władzę lokalną i stanowią część hrabstwa Kornwalii. Właścicielem większości gruntów na wyspach jest Księstwo Kornwalii. Wszystkimi niezamieszkałymi wyspami zarządza organizacja charytatywna Isles of Scilly Wildlife Trust, która dzierżawi te ziemie od Księstwa za czynsz w wysokości jednego żonkila rocznie.

Prężnie działająca branża turystyczna daje sposobność na porządny wypoczynek i tym, którzy decydują się na dłuższe odcięcie od kontynentalnej Brytanii, jednakże z powodu niedużej powierzchni lądu, liczba nieruchomości oferujących noclegi również jest ograniczona. Miejsca pobytu zwykle rezerwowane są na długo przed sezonem letnim, a ich cena przewyższa kilkakrotnie ceny ich odpowiedników w kontynentalnej Wielkiej Brytanii. Miłośnicy nocowana w namiocie mogą spróbować szczęścia, rezerwując miejsce na jednym z czterech kempingów na Scilly.

Fot. mirror.co.uk

Wyspy Scilly słyną również z tego, że w przeciwieństwie do innych kornwalijskich miejscowości, nie są powszechnie promowane dla szerszego grona turystów. Niszowość tego miejsca powoduje, że jest ono ulubionym celem podróży wielu brytyjskich sław. 

Nie wszystkie z wysp są - rzecz jasna - równe sobie prestiżem. Na największą z nich i zarazem najbardziej turystyczną - St Mary - kursuje prom, samolot i helikopter. Tresco jest tą, którą upodobały sobie sławy i tzw. wyższe sfery; na nią można dostać się jedynie drogą powietrzną lub łodzią bezpośrednio z St Mary.

"One of Britain's best kept secrets" -  "Jeden z najlepiej strzeżonych sekretów Wielkiej Brytanii" - Hello Magazine

Fot. hellomagazine.com


Najważniejszymi gośćmi na wyspach Scilly jest oczywiście rodzina królewska, która szczególnie upodobała sobie wypoczynek na archipelagu latem. Scilly chętnie odwiedzane jest przez ich właściciela - księcia Williama, któremu tytuł do wysp został przekazany od ojca - obecnego króla, i który z sentymentem wspomina czasy, gdy jako dziecko spędzał na nich wakacje wraz z rodziną. 

W 2018 roku małżonka króla Karola III - Kamila świętowała na wyspach swe 71. urodziny, a w 2022 celebrowano na nich 9. urodziny księcia Georga. Wyspy upodobały sobie takie sławy jak Judi Dench, Kate Winslet czy Jude Law. 

Fot. gettyimages.co.uk


Wyspy Scilly zamieszkuje niewielka, składająca się z ponad 2000 ludzi społeczność, z czego ponad 3/4 zasiedla największą z wysp, St Mary. Większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki, rybołówstwa i branży kwiatowej. Dzięki oddającemu ciepło atmosferze Prądowi Północnoatlantyckiemu, który oplata wody Scilly, na wyspach panuje klimat oceaniczny łagodny, z ciepłymi zimami i anomaliami w postaci mrozu i śniegu. Pozwala to miejscowym rolnikom uprawiać większość roślin znacznie wcześniej niż w kontynentalnej Wielkiej Brytanii. Najbardziej zyskownym produktem rolniczym są kwiaty cięte, głównie żonkile. Branża turystyczna stanowi 85% dochodów wysp.

Fot. countrylife.co.uk


Na Scilly nie ma możliwości poruszania się własnym samochodem, dla zwiedzających na wyspie czekają taksówki, rowery, pojazdy elektryczne i autobus turystyczny. Tylko miejscowi mają przywilej poruszania się własnymi samochodami, choć większość preferuje proste elektryczne "meleksy". Innym przywilejem jest to, że pojazdy wyspiarzy są zwolnione z corocznych przeglądów technicznych MOT.  

Scilly mogą pochwalić się najmniejszą na świecie ligą futbolową, składającą się jedynie z dwóch drużyn piłkarskich.

Na wyspach Scilly znajdują się cztery małe oddziały szkoły podstawowej i tylko jedna szkoła ponadpodstawowa na St Mary, w której uczniowie z mniejszych wysp mają zapewnione zakwaterowanie. Edukację w wieku 16-18 lat młodzi mieszkańcy Scilly muszą pobierać poza wyspami; otrzymują na nią stypendia i darmowe przeloty na Półwysep Kornwalijski.

Wskaźnik przestępczości na wyspach jest uznawany za najniższy w kraju, a pięcioosobowy oddział policji jest wystarczający, by doskonale radzić sobie z drobnymi incydentami. Jeden z funkcjonariuszy zasłynął nawet jako gwiazda mediów społecznościowych, po tym, jak zaczął opisywać przygody w swojej pracy m.in. akcję pościgu pijanego kierowcy, do której przystąpił na spontanicznie zarekwirowanym rowerze dziecięcym.

"Isles of Scilly Police describe policing as: Like Heartbeat but less frenetic." - "Policja z Scilly opisuje swe działania jako: Niczym bicie serca, ale mniej szalone."

Fot. bbb.co.uk


W 1975 roku Scilly zostały uznane za obszar o wyjątkowym pięknie naturalnym - Area of Outstanding Natural Beauty. Wyspy zostały przedstawione także w programie telewizyjnym pt. „Siedem cudów natury” jako jeden z cudów południowo-zachodniej Anglii. 

Wody otaczające Scilly są jednymi z najczystszych i najklarowniejszych wód Wysp Brytyjskich; te, oddzielające wyspy, są też stosunkowo płytkie, gdyż podczas wiosennych - maksymalnych rocznych - odpływów obniżają się na tyle, że pozwalają na piesze przemieszczanie się między nimi.

"If you think Cornwall is beautiful, Scilly is another level of paradise." - "Jeśli uważasz, że Kornwalia jest piękna, Scilly to kolejny poziom raju." - Evening Standard 

Fot. standard.co.uk


Archipelag jest odwiedzany latem głównie ze względu na swe niezwykłe położenie geograficzne, jednakże wraz ze wrześniem sezon turystyczny nie dobiega jeszcze końca.

Jesień jest porą, kiedy Scilly staje się przystankiem dla wielu gatunków ptaków wędrownych, w tym niezwykle rzadkich m.in. z Ameryki Północnej - a to ze względu na swe specyficzne położenie. Zanim ptaki dotrą na kontynent europejski, wyspy są dla nich jednym z pierwszych możliwych miejsc do lądowania. To dlatego jesień nadal przyciąga na Scilly turystów, z czego większość stanowią obserwatorzy ptaków. 

Scilly ze względu na swą bogatą faunę i florę są nie tylko rajem dla ornitologów, biologów czy botaników, ale także dla miłośników astronomii, bowiem ze względu na swe odległe od zgiełku dużych miast położenie, widoczność nieba nad Scilly jest jedną z najwyraźniejszych w całych Wyspach Brytyjskich.

Fot. visitislesofscilly.com


Klimat wyspy pozwala na hodowlę roślin niemal z każdego zakątka świata. Ogród botaniczny założony w XIX wieku w ruinach opactwa w Tresco jest domem dla 20,000 gatunków roślin; w tym bananowców, cytrusów, sukulentów czy drzew palmowych, które przez cały rok doskonale radzą sobie w oceanicznym klimacie Scilly.

Fot. cornwalls.co.uk


Scilly oferują także coś dla miłośników historii, na wyspach można podziwiać wiele niezwykłych pozostałości neolitycznych sprzed 3000 lat, fortyfikację z 1651 roku - Cromwell's Castle czy zwiedzić muzeum wyspy - Isles of Scilly Museum. 

Fot. countrylife.co.uk


Ciekawostką dotyczącą Scilly jest to, że w promieniu kilkudziesięciu mil ich wody skrywają niemal 1000 wraków statków. Powodem takiego stanu rzeczy jest niebezpieczny, skalisty odcinek pomiędzy archipelagiem a Brytanią, a także to, że wyspy ulokowane były na skrzyżowaniu pięciu międzynarodowych szlaków żeglugowych. Dawniej handel pomiędzy miejscowymi a żeglarzami kwitł, bowiem statki kotwiczyły w cieśninach między wyspami, czekając na odpowiednie wiatry. Innym ważnym aspektem był fortyfikacyjny cel wyspy, w związku z zagrożeniem inwazją europejską, szczególnie hiszpańską. Wyspy miały także historyczne znaczenie, jako stacja kwarantanny w okresie epidemii cholery.

"One of the most remarkable and impressive coastal defence systems in England.” - "Jeden z najbardziej niezwykłych i imponujących systemów obrony wybrzeża w Anglii". - English Heritage 

Fot. pixdaus.com

Średnia roczna temperatura na archipelagu wynosi 12 stopni, co daje Scilly tytuł "najcieplejszego obszaru Wysp Brytyjskich". Jednak - pomimo mocnego, ze względu na czystość powietrza, promieniowania słońca - wielkich upałów próżno tu szukać, latem temperatury oscylują w okolicach 20 stopni. To małe roczne amplitudy temperatur (ciepłe zimy i chłodne lata) powodują, że roczna temperatura na Scilly jest wyższa niż w kontynentalnej Wielkiej Brytanii. Zimy, choć względnie ciepłe, często nawiedzają wyspy silnymi wichurami i opadami.

Scilly są też drugim po Wyspie Jersey miejscem na Wyspach Brytyjskich z najwyższą liczbą godzin słonecznych w ciągu roku.

"Scilly might look like the tropics but, with the sea only reaching a gasp-inducing 17C in summer, it sure doesn’t feel like it." - "Scilly może i wyglądają jak tropiki, ale nie powiemy tego o morzu, które latem osiąga temperaturę zaledwie 17°C". - The Independent 

Fot. independent.co.uk


Archipelag wysp Scilly jest nie lada gratką dla wszystkich tych, którzy chcą zaznać tropikalnej scenerii połączonej w dziwnej harmonii z sennym klimatem małych angielskich mieścinek. Wielbicielom zwierząt przypadnie do gustu morskie safari - Wildlife Trust Wildlife Safari - rejs w poszukiwaniu delfinów, fok i ptaków morskich. A dla tych bardziej odważnych - nurkowanie wśród rekinów lub w poszukiwaniu wraków statków. Dla wszystkich, którzy jednak chcieliby skupić się bardziej na sobie, Scilly oferuje baseny z jacuzzi, sauny, masaże, zabiegi pielęgnacyjne spa i kursy jogi.

Aktywni mogą skorzystać z wypożyczalni łodzi, żaglówek, kajaków czy rowerów, a miłośnicy sztuki nacieszą swe oczy w niejednej galerii obrazów i w sklepikach rzemieślniczych. Na wyspach odbywa się rocznie kilka festiwali, a smakosze trunków mogą degustować w winie z najmniejszej winiarni na Wyspach Brytyjskich.

Fot. krakenyachts.com

Wyspy Scilly - zamieszkałe a zarazem dzikie, ulokowane tak blisko wybrzeża kontynentalnej Brytanii a zarazem tak dalekie i niedostępne, powszechnie znane a jednocześnie tajemnicze i obce. Miejsce, gdzie eklektyczny krajobraz tropikalnych wysp współgra z klimatem sennej angielskiej mieścinki; gdzie równie eklektyczne jak i widoki towarzystwo - od ornitologów i botaników, rodzin z dziećmi, influencerów czy poszukiwaczy przygód aż po celebrytów i rodzinę królewską - przybywa z każdego zakątka świata, by zaznać tego, co oferuje archipelag - a oferuje wiele. Naprawdę wiele.Spodobał Ci się artykuł?
Dołącz do nas na grupie "Ciekawi nas Wielka Brytania" i dowiedz się więcej 


Źródła do zdjęć i informacji;

https://www.climatestotravel.com/climate/england/scilly

https://www.telegraph.co.uk/travel/activity-and-adventure/subtropical-corner-britain-became-one-safest-places-earth/

https://www.yachtingmonthly.com/cruising-guides/st-agnes-isles-of-scilly-72432

https://www.google.com/amp/s/www.mirror.co.uk/news/uk-news/popular-uk-staycation-spot-could-24989290.amp

https://www.google.com/amp/s/www.bbc.co.uk/news/uk-england-cornwall-36952165.amp

https://www.standard.co.uk/escapist/isles-of-scilly-travel-guide-where-to-stay-eat-hotels-restaurants-b1004594.html

https://travelweekly.co.uk/articles/332589/guide-to-the-isles-of-scilly

https://www.google.com/amp/s/www.hellomagazine.com/travel/2017032837668/isles-of-scilly-travel-guide/%3fviewas=amp

https://www.google.com/amp/s/www.independent.co.uk/travel/uk/england/cornwall/best-things-to-do-isles-scilly-holiday-b2115816.html%3famp

https://www.cornwalls.co.uk/attractions/tresco-abbey-gardens.htm

https://www.islesofscilly-travel.co.uk/the-islands/tresco/

https://www.countrylife.co.uk/travel/tresco-jewel-scillies-174191

https://www.countrylife.co.uk/gardens/flower-growers-scilly-isles-theres-bit-good-fortune-lot-hard-work-193243

https://www.visitislesofscilly.com/experience/things-to-do/history-and-heritage/ships-and-wrecks#:~:text=With%20the%20ships%20came%20the,brought%20casualties%20in%20their%20thousands.

https://krakenyachts.com/diving-the-scillies/

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy