Dlaczego Brytyjczycy zainicjowali Blue Monday i czy dzień ten ma swe logiczne uzasadnienie

Dlaczego Brytyjczycy zainicjowali Blue Monday i czy dzień ten ma swe logiczne uzasadnienie 

Blue Monday - takim terminem określa się najbardziej depresyjny dzień roku, który przypada w trzeci poniedziałek stycznia. Koncepcja niebieskiego poniedziałku powstała w 2004 roku, a jej twórcą był pewien uczony Brytyjczyk.

Jednak czy Blue Monday jest w ogóle zjawiskiem prawdziwym? W jaki sposób można przypisać konkretnemu dniu w kalendarzu stopnień jego przygnębienia i czy rzeczywiście ma on na nas jakiś wpływ?Blue Monday dosłownie oznacza niebieski poniedziałek, lecz w języku angielskim wyraz "blue" odnosi się również do przygnębienia/melancholii. Dlatego Blue Monday rozumieć należy w znaczeniu "Przygnębiający Poniedziałek".

Blue Monday został pierwszy raz ogłoszony przez brytyjską firmę podróżniczą Sky Travel w 2004 roku. Biuro podróży opublikowało w swoim komunikacie prasowym informację, że wybitny doktor psychologii, wykładowca na Uniwersytecie Cardiff - Cliff Arnall dokonał niezwykłego odkrycia - odszyfrował, który konkretny dzień w roku sprawia, że czujemy się najbardziej depresyjnie.

Wiadomość o tym, że udało się za pomocą specjalnego wzoru matematycznego wyliczyć, jaki dzień w roku najniekorzystniej na nas oddziałuje szybko rozprzestrzeniła się w mediach brytyjskich i światowych.

Według Arnalla taki dzień przypadł na trzeci poniedziałek stycznia, czyli czas, gdy aura pogodowa jest najbardziej ponura w roku, okres w którym tuż po świątecznej gorączce zakupów proporcje zadłużenia w stosunku do zarobków (dla wielu firm to okres stagnacji) są najbardziej dotkliwe. 

Trzeci poniedziałek stycznia to także dla wielu z nas moment, gdy uświadomiamy sobie, że postanowienia noworoczne spaliły na panewce, co skutkuje tym, że motywacje do dalszego działania osiągają najniższy poziom z możliwych w całym roku. 

Sam poniedziałek ma również konkretne znaczenie, bowiem jest to najbardziej nielubiany dzień tygodnia dla większości ludzi, którzy tuż po wolnym weekendzie muszą wrócić do swych monotonnych zajęć.

Wzorów Cliffa Arnalla było kilka, najpopularniejszy z nich przedstawa się następująco;


gdzie:

W – pogoda - weather
D – dług - debt
d – miesięczne wynagrodzenie - monthly salary
T – czas, jaki minął od Bożego Narodzenia - time since Christmas 
Q – czas, jaki upłynął od niedotrzymania postanowień noworocznych- time since failing our new year's resolutions 
M – poziom motywacji - low motivational level
Na – poczucie konieczności podjęcia działań - the feeling of a need to take actionPopularność teorii " Przygnębiającego Poniedziałku" szybko zadomowiła się w świadomości Brytyjczyków i wielu innych narodowości, szczególnie tych obchodzących Boże Narodzenie i nowy rok w tym samym czasie i zamieszkujących północne rejony globu, gdzie pogoda oddziałuje podobnie w poszczególnych miesiącach. 

Według statystyk przeprowadzonych w 2021  roku, 48% Brytyjczyków uważa, że Blue Monday niekorzystnie wpływa na ich samopoczucie, 40% twierdzi, że jest to najsmutniejszy dzień w roku, a 19% dokonało zakupu jakieś formy wakacji w okresie bliskim Przygnębiającego Poniedziałku.Sęk w tym, że wyliczenia Cliffa Arnalla od początku były jedynie farsą przygotowaną na zlecenie Sky Travel. Styczeń był najmniej dochodowym miesiącem dla biura podróży. Firma, nie mając pomysłu na zachęcenie klientów do kupna wycieczek w ponurym ponoworocznym okresie, zgłosiła się do psychologa Arnalla o pomoc w rozbudzeniu w ludziach impulsu do wydawania pieniędzy.

Zamysł był taki, by wyimaginowanym wzorem, potwierdzonym badaniami jakiegoś wybitnego naukowca wymyślić coś takiego jak "najbardziej depresyjny dzień w roku" - Blue Monday. Tak narodził się pomysł, by uświadomiony w umysłach czas melancholii, spowodowany szarą aurą, klienci nagradzali sobie słonecznymi wakacjami.

Tuż po tym, jak Blue Monday zdobył popularość i na dobre zadomowił się w kalendarzach, twórca Blue Monday Cliff Arnall (na zdjęciu poniżej) stanął w ogniu krytyki. Środowisko naukowe oskarżyło psychologa o szerzenie pseudonauki, a lekarskie o pogłębianiu u osób chorych psychicznie stanów depresyjnych. Uniwesytet odciął się od jego teorii. Blue Monady zaczął działać na ludzi jak piątek trzynastego, niczym samospełniająca się przepowiednia, na którą można zrzucić winę za swe nieszczęścia i niepowodzenia.


Wykładowca rozpoczął walkę o dobre imię i o dobre intencje feralnego poniedziałku. W 2018 roku Arnall powiedział reporterowi gazety Independent, że „nigdy nie było jego zamiarem, aby dzień miał wydźwięk negatywny”, ale raczej „ miał inspirować ludzi do działania i podejmowania odważnych decyzji życiowych”.

Współpracując z Virgin Atlantic i Virgin Holidays, dr Arnall promował kampanię "Screw it, Let’s do it", którą firma zachęcała ludzi do przełamania mitu depresyjnego stycznia poprzez... wykupowanie u nich aktywnych wycieczek typu; wspinaczki, spływy kajakowe czy wędrówki górskie.

Jak na ironię Blue Monday stał się marketingowym hasłem dla wielu firm szczególnie tych, które swym produktem mogą dotknąć sfery naszego stanu ducha w styczniowym miesiącu. Blue Monday stał się asem w rękawie dla branż fitnessu, urody, zdrowego żywienia, usług trenerów motywacyjnych, a nawet napojów alkoholowych, którzy wabią swą obietnicą poprawy naszego samopoczucia.

Zarówno dla zwolenników jak i przeciwników Blue Monday, doktor Arnall ma także dobrą wiadomość. Na zlecienie branży lodowej Wall's Ice Cream profesor przeprowadził badania i obliczył, że najszczęśliwszy dzień roku wypada pomiędzy 21 a 24 czerwca.W oparciu o;

https://www.google.com/amp/s/www.independent.co.uk/life-style/blue-monday-today-what-is-b1994428.html%3famp

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Blue_Monday_(date)

https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/man-who-invented-blue-monday-11802728?int_source=amp_continue_reading&int_medium=amp&int_campaign=continue_reading_button#amp-readmore-target

https://www.blu.com/en-GB/blog/featured/blue-monday-2023

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy