Zanim Lilibet została królową Elżbietą II - rzadko publikowane fotografie, anegdoty, ciekawostki

Zanim Lilibet została królową Elżbietą II - rzadko publikowane fotografie, anegdoty i ciekawostki


Z cyklu ➤ Historia zaklęta w kilku fotografiach 

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘

Królowa Elżbieta II przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku jako Elizabeth Alexandra Mary z dynastii Windsor. Pierwsze zdjęcie, na którym widnieje przyszła królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zostało wykonane 29 maja 1926 roku podczas ceremonii jej chrzcin. 

Na fotografii przyszła, niespełna 6.tygodniowa księżniczka w objęciach swej matki, u boku ojca króla Jerzego.

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘

Lilibet - tak królowa Elżbieta II nazywana była przez najbliższych członków rodziny. Pieszczotliwe przezwisko jest w rzeczywistości przekręceniem jej imienia Elizabeth, którego, jako małe dziecko nie potrafiła poprawnie wypowiedzieć, nazywając samą siebie Lilibet.

Prawnuczka Królowej, córka Harrego i Megan to także Lilibet. Nie jest to jednak jej przezwisko, a pełne imię, które rodzice nadali jej ku czci prababci.

Na fotografii widnieje 2.letnia księżniczka Elżbieta, rok 1928

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘

Królowa Elżbieta II była bardzo silnie związana ze swoją babcią Marią, z którą regularnie wymieniały się korespondencją.

Fotografia przedstawia księżniczkę Elżbietę z dziadkami, królem Jerzym V i królową Marią Teck, rok 1933

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘


Pierwszy list królowej Elżbiety II, wówczas 5.letniej księżniczki Elżbietki, do swej ukochanej babci Marii;"KOCHANA BABCIU,
DZIĘKUJĘ CI BARDZO ZA ŚLICZNY DOMEK DLA LALEK. NAPRAWDĘ MI SIĘ PODOBA, ROZPAKOWAŁAM JUŻ JADALNIĘ I HOL."

Na dole listu widzimy podpis - nie Elizabeth, a właśnie Lilibet.
𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘

Królowa słynęła z miłości do psów rasy Corgi. Czworonożni przyjaciele towarzyszyli Elżbiecie od dziecięcych lat; po raz pierwszy miała przyjemność obcować z nimi jako 7.latka, lecz nie były to jeszcze jej własne pupilki, a znajomych rodziny. Pembroke corgi były rasą popularną w Walii, lecz zupełną nowością w Anglii. Ojciec Elżbietki, widząc fascynację dziecka do piesków, był zmuszony zamówić szczeniaka z hodowli z odległego Yorku. 


Dookie (na powyższej fotografii) - tak wabił się pierwszy psiak Elżbietki (zdrobnienie słowa duke - książę) był nieposłuszny i nieokrzesany, jednak podbił serce księżniczki tak bardzo, że zaraz po nim w pałacu królewskim zadomowił się kolejny corgi - suczka Lady Jane (na zdjęciach poniżej, rok 1936).W 1944 roku do księżniczki Elżbiety dołączyła suczka Susan - najukochańsza ze wszystkich pupilków, jakie kiedykolwiek posiadała. Elżbieta zwróciła się więc z prośbą do właścicielki hodowli, od której otrzymywała pieski, aby ta znalazła jej ulubienicy odpowiedniego partnera; tak właśnie od Susan i Rozavela powstała linia 14 pokoleń królewskich psów corgi Windsor Pembroke.Królowa przez wszystkie lata hodowli nigdy nie sprzedała żadnego ze swoich szczeniąt. Jedne trzymała w swych posiadłościach, inne zostały oddane hodowcom, krewnym lub przyjaciołom. Miała zwyczaj nazywać je „dziewczętami” i „chłopcami”.

Pasji do piesków nie podzielał jednak jej mąż Filip, który miał w zwyczaju narzekać:

"Bloody dogs! Why do you have to have so many?"
"Cholerne psy! Po co ich aż tyle?"

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘

Królowa Elżbieta II, jako dziecko należała do dziewczęcej grupy pływackiej. Nie tylko doskonale pływała, ale też w wieku 13 lat zdobyła nagrodę w konkursie ratownictwa Children's Challenge Shield  (widzimy ją spoglądającą w bok na zdjęciu poniżej).


Na fotografii poniżej; księżniczka Elżbieta (z przodu, po lewej stronie) wraz z resztą drużyny pływackiej Challenge Cup w Bath Club.


𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘


10 grudnia 1936 roku, po ukończeniu zajęć pływackich, 10.letnia wówczas księżniczka Elżbieta usłyszała wołania tłumu "God Save the King".

Zapytała więc pobliskiego lokaja, co się dzieje. Ten wyjaśnił, że jej wuj, król Edward VIII abdykował, a jej ojciec właśnie został królem.

Elżbietka pospieszyła więc powiadomić swoją 6.letnią siostrę Małgorzatkę, która zapytała:

 - Well, does that mean you’re going to be Queen now?
  - Cóż, czy to oznacza, że ​​teraz będziesz królową? 

- Yes, some day - odpowiedziała Elżbieta 
- Tak, pewnego dnia

Poor you!
Biedulka!

Na fotografii; świeżo ukoronowany Jerzy VI wraz ze swą małżonką i córkami, księżniczką Elżbietą i Małgorzatą, 12 maja 1937


𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘

Edukacja księżniczki Elżbietki oraz jej siostry nie odbiegała od tej, pobieranej w owych czasach przez inne dziewczynki z klas wyższych. Jako dziewczęta, naukę przyswajały nie w elitarnych szkołach publicznych, tak jak zamożni chłopcy, lecz w domu pod okiem wykwalifikowanych guwernantek. Elżbieta poznała muzykę, sztukę, jeździectwo, płynnie mówiła po francusku.

Na fotografii widzimy księżniczkę Elżbietę z siostrą Małgorzatą pobierające lekcje sztuki, pałac Buckingham, rok 1940


Sytuację zmieniło wstąpienie ojca Elżbiety na tron, co uczyniło ją pierwszą w kolei pretendentką na jego miejsce. Pod naciskiem babci Elżbiety, królowej Marii - i pomimo sceptycznej postawy rodziców - 13.letnia księżniczka została wysłana na prywatne lekcje do Henry'ego Martena - wybitnego, choć ekscentrycznego rektora elitarnej szkoły Eton. Ten, nie mogąc oswoić się z jedynym w historii szkoły uczniem płci żeńskiej, często omyłkowo zwracał się do niej per gentleman. Przyszła królowa pod okiem nowego nauczyciela zaczęła studiować historię konstytucji i prawo. 

Elżbieta została również kształcona w zakresie religii przez arcybiskupa Canterbury. W przyszłości, jak każdy brytyjski monarcha, będzie posiadać tytuł "Obrońcy wiary i najwyższego zwierzchika Kościoła anglikańskiego". 


Na fotografii widzimy uczącą się, 14.letnią Elżbietę, rok 1940


Marten nauczył ją też dwóch ważnych lekcji, z którymi często będzie się zmagać, ale które będzie pamiętać do końca życia. Pierwszą było znaczenie zachowania przez monarchę neutralności politycznej, a drugą znaczenie rosnącego medium, jakim jest radio i film, w komunikacji z jej ludem.

Na zdjęciu poniżej;
Ceremonia mianowania rektora Henry'ego Martena tytułem Rycerza Komandora Królewskiego Zakonu Wiktoriańskiego przez króla Jerzego VI. Po prawej, księżniczka Elżbieta wraz z matką, Eton, rok 1945

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘


Jednak szkoła nie nauczyła młodej Elżbiety jednego - odwagi. Tej młodej księżniczce brakowało w kontaktach z innymi ludźmi. Jak wspominała jej przyjaciółka, Elżbieta raz zwierzyła jej się mówiąc:

"I'm absolutely terrified of sitting next to people in case they talk about things I've never heard of."
"Jestem absolutnie przerażona siadaniem obok ludzi ponieważ mogą zacząć rozmawiać o rzeczach, o których nigdy nie słyszałam.” 


Elżbieta na pierwszym roku nauki w Eton wstydziła się nawet przemawiać do swego rektora, zwracając się częściej do swej guwernantki niż do niego osobiście. Mimo wszystko monarchini nigdy nie ukazała publicznie swej nieśmiałości, co może zawdzięczyć swej matce. To ona nauczyła ją odwagi i dodawała kurażu w trudnych chwilach. Jedną z rad, którą usłyszała młoda Elżbieta od rodzicielki był sposób na zachowanie pozoru władczej postawy; radziła córce, by ta zawsze wchodziła, nie trzymając się blisko ściany, a samym środkiem przez drzwi do pokoju pełnego ludzi.Królowa Matka nie tylko walczyła z nieśmiałością jej córki, ale też męża, króla Jerzego VI, którego problemy z wymową blokowały przed wystąpieniami publicznymi. Królowa Elżbieta Matka zapisała się na kartach historii właśnie jako kobieta niezwykle śmiała, silna, wpływowa, pławiąca się w luksusach, rozrzutna i uwodząca tłumy. Po nalotach na Londyn w 1940 roku z typowo brytyjską stoicką zagrywką oznajmiła;

"I'am glad we have been bombed. Now we can look the East End in the eye."
"Cieszę się, że zostaliśmy zbombardowani. Teraz możemy spojrzeć East Endowi* w oczy”.

*East End - uboga dzielnica Londynu


Adolf Hitler widząc, jaki wpływ Królowa Matka wywiera na społeczneństwo określił ją mianem;

"The most dangerous woman in Europe"
"Najniebezpieczniejsza kobieta w Europie"

Na fotografii; pośrodku - Królowa Elżbieta Matka, z prawej - księżniczka Elżbieta, z lewej - księżniczka Małgorzata, rok 1951

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘


Pierwsza publiczna przemowa królowej Elżbiety II nadana została w radiu 13 października 1940 roku. 14.letnia księżniczka skierowała swe słowa do wszystkich dzieci Wspólnoty Narodów dotkniętych tragedią II Wojny Światowej.

"We know, everyone of us, that in the end all will be well; for God will care for us and give us victory and peace. And when peace comes, remember it will be for us, the children of today, to make the world of tomorrow a better and happier place."

"Wszyscy wiemy, że w końcu wszystko będzie dobrze; bo Bóg zatroszczy się o nas i da nam zwycięstwo i pokój. A kiedy nadejdzie pokój, pamiętajcie, że my, dzisiejsze dzieci, uczynimy świat jutra lepszym i szczęśliwszym miejscem."


Podczas wojny ponad 2,600 brytyjskich dzieci zostało oddzielonych od rodziców i ewakuowanych do różnych krajów wchodzących w skład Wspólnoty m.in. do Australii czy Kanady. Księżniczki również dostały propozycję ewakuacji, jednak ich matka nie wyraziła zgody na rozdzielanie ich od kraju i rodziny; pozostały w podlondyńskim zamku Windsor.

Nastoletniej Elżbiecie towarzyszyła młodsza siostra Małgorzata. I choć przyszła królowa wzięła na swoje barki cały tekst przemowy, to pod koniec można było usłyszeć dziecięcy głos Małgorzaty żegnającej słuchaczy słowami - "Dobranoc, dzieci."

My sister is by my side and we are both going to say goodnight to you. 
- Moja siostra jest przy mnie i obie pożegnamy się z wami.
- Come on, Margaret. 
- Chodź, Margaret.

- Goodnight, children.  
- Dobranoc, dzieci.

- Goodnight, and good luck to you all. 
- Dobranoc i wszystkiego dobrego.


𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘


Zaangażowanie księżniczki Elżbiety podczas II Wojny Światowej nie ograniczało się jedynie do przemowy radiowej. W 1943 r. wzięła udział w kampanii "Dig for Victory” (na zdjęciu poniżej) , w ramach której namawiano ludzi, by używać ogrodów i każdego wolnego kawałka ziemi do uprawy warzyw w ramach pomocy w walce z niedoborami żywności.


Kiedy w 1944 roku Elżbieta skończyła 18 lat, wstąpiła do Auxiliary Territorial Service -Pomocniczej Służby Terytorialnej, kobiecego oddziału armii brytyjskiej. 


Rok później przeszła sześciotygodniowy kurs szkoleniowy mechanika samochodowego w Aldershot w Surrey. Nauczyła się naprawiać silniki oraz zmieniać opony, a także jak prowadzić każdą maszynę, na której pracowała m.in. jeepy, ciężarówki i karetki pogotowia; przez co gazety nazywały ją „Princess - Auto Mechanic” "Księżniczka - Mechanik Samochodowy".

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘


Królowa Elżbieta II pierwszy raz opuściła Wyspy Brytyjskie w roku 1947. Dwumiesięczna podróż do Republiki Południowej Afryki, którą odbyła wraz z rodzicami i siostrą była prezentem na jej 21.urodziny, a także ostatnimi wakacjami, które spędziła jako panna - tuż po powrocie ogłoszono jej zaręczyny z księciem Filipem.

Według książki Sarah Bradford „Queen Elizabeth II: Her Life in Our Times" pobyt w RPA „miał na nią głęboki i dożywotni wpływ”, szczególnie dotknęła ją klasyfikacja rasowa, jaką miała okazję ujrzeć na własne oczy. Jednak podróż nie miała na celu „uciec przed zimnem w Anglii, ale aby dokonać i promować zmiany w imperium i rewolucję w strategii imperialnej”.

Na fotografii;
Księżniczka Elżbieta na statku HMS Vanguard w podróży do RPA, rok 1947

𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘


6 lutego 1952 roku w wieku 26 lat księżniczka Elżbieta, będąc w podróży po Kenii otrzymała wiadomość z Londynu, z której dowiedziała się o śmierci ojca; tym samym, żona księcia Filipa i matka dwojga dzieci, z księżniczki Elżbiety przerodziła się w królową Elżbietą II.

Na zdjęciu poniżej; Elżbieta z mężem Filipem i dziećmi - 3.letnim Karolem (obecnym królem Karolem III) i roczną Anną, rok 1951


Koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku - rok po mianowaniu księżniczki Elżbiety na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zgodnie z przysięgą składaną w dniu koronacji, nowa królowa, jak każdy brytyjski monarcha, zobowiązała się do:

 "Utrzymania i zachowania nienaruszalnego osadnictwa Kościoła anglikańskiego oraz kultu doktryny, dyscypliny i rządu zgodnie z prawem ustanowionym w Anglii". 

Słowa te oznaczają, że żaden brytyjski monarcha nie ma prawa wyznawać innej wiary niż anglikańskiej ani zmienić jej w czasie swego panowania; do czego doskonale przygotowano ją podczas lekcji pobieranych u biskupa Canterbury w młodzieńczych latach.W dniu koronacji Królowa Elżbieta II w swym orędziu do narodu powtórzyła słowa, które wypowiedziała w swej pierwszej przemowie bożonarodzeniowej - słowa, w które wierzyła, i którym była wierna aż do końca swych dni.

When I spoke to you last, at Christmas, I asked you all, whatever your religion, to pray for me on the day of my Coronation - Pray for me… that God may give me wisdom and strength to carry out the solemn promises I shall be making, and that I may faithfully serve Him and you, all the days of my life.”

"Kiedy przemawiałam do was ostatni raz w Boże Narodzenie, prosiłam was wszystkich, bez względu na wyznawaną religię, abyście modlili się za mnie w dniu mojej Koronacji - Módlcie się, aby Bóg dał mi mądrość i siłę do wypełnienia świętych obietnic, które złożę i abym zdołała wiernie służyć Jemu i wam przez wszystkie dni mego życia.”


𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘𐩘
  


W oparciu o:

https://www.royal.uk/

https://www.google.com/amp/s/www.mirror.co.uk/tv/tv-news/how-young-queen-elizabeth-learnt-11980094.amp

https://www.royal.uk/wartime-broadcast-1940#:~:text=As%20Princess%20Elizabeth%2C%20The%20Queen,joined%20in%20at%20the%20end.

https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/news/uk-62823074.amp

https://www.google.com/amp/s/www.express.co.uk/travel/articles/1121521/queen-elizabeth-south-africa-1947-royal-tour-travel/amp

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Queen_Elizabeth_The_Queen_Mother#:~:text=During%20the%20%22Phoney%20War%22%20the,a%20threat%20to%20German%20interests

https://www.google.com/amp/s/www.mirror.co.uk/news/uk-news/queen-still-shy-humble-lilibet-24271605.amp

https://www.goodhousekeeping.com/uk/news/a570344/what-qualifications-do-the-royal-family-have/

http://www.aparchive.com/metadata/youtube/8646fd49cd9949b19599382e78ddbd65

https://www.nationalww2museum.org/war/articles/queen-elizabeth-ii-during-world-war-ii

1 Komentarze

Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy