Dlaczego w brytyjskich domach drzwi zwykle otwierają się do wewnątrz

Dlaczego w brytyjskich domach drzwi zwykle otwierają się do wewnątrz


Z cyklu ➤ Fenomeny brytyjskiego mieszkalnictwa 

Drzwi - niewiele się nad nimi zastanawiamy. W sklepach i restauracjach zwykle zwracamy uwagę na informację sygnalizującą, czy powinniśmy je popchnąć czy pociągnąć do siebie (Push/Pull) w celu ich otwarcia. W innych, zwykle większych budynkach publicznych tj. supermarkety nie musimy robić nic, bowiem otworzą się przed nami drzwi automatyczne. Czasem zaskoczą nas drzwi obrotowe np. w hotelach. 

A w domach? W niemal wszystkich brytyjskich domach drzwi otwierają się do wewnątrz; zarówno główne wejściowe, jak i te do małych pokoi, jeszcze mniejszej kuchni, ciasnej łazienki i jeszcze ciaśniejszej toalety -w której otwarcie drzwi do wewnątrz sprawia, że jest jeszcze bardziej ciaśniej. I jak na ironię drzwi do składzika pod schodami - którego powierzchnia jest równa powierzchni toalety - otwierają się na zewnątrz! Dlaczego?


Odpowiedź na to pytanie nie jest dość oczywista, ale jak najbardziej logiczna  -  dla naszego bezpieczeństwa 

Drzwi wejściowe;

Dawniej montaż drzwi otwieranych do wewnątrz miał swoje uzasadnienie dotyczące warunków atmosferycznych. Takich drzwi przy otwieraniu nie wyrwie silny wiatr, jak to ma miejsce z drzwiami otwieranymi na zewnątrz, co mamy możliwość doświadczyć np. przy otwieraniu drzwi samochodu, gdy napiera na nie wiatr. Również świeża pokrywa śniegu nie zablokuje wyjścia, gdy drzwi otwierają się do wewnątrz. 


Zanim wynaleziono nowoczesne systemy zabezpieczeń, w Wielkiej Brytanii zwykło się montować wszystkie drzwi w taki sposób, aby zawiasy instalowane były od wewnętrznej strony framugi. Ukryte wewnątrz mocowania powodowały, że mechanizm otwierania drzwi działał tak, że można je było otwierać jedynie do wewnątrz, ale takie działanie miało konkretny cel - zmniejszenie szansy na włamanie. Gdyby takie zawiasy umocowane były od strony zewnętrznej, drzwi otwierałyby się na zewnątrz, ale też każdy niechciany gość mógłby za pomocą prostego narzędzia takie drzwi zdemontować i z łatwością dostać się do naszego domu.

Drzwi wewnątrz budynku;

W Wielkiej Brytanii wszystkie drzwi w pomieszczeniach mieszkalnych powinny otwierać się do wewnątrz. Nie jest to jednak żaden prawny wymóg, a zalecenie, do którego stosują się wszyscy budowniczy i architekci w kraju. Zalecenie, dzięki któremu możemy uratować ludzkie życie. 

Gdyby doszło do sytuacji, w której np. usłyszymy wołanie naszego domownika o pomoc dobiegające z zamkniętej łazienki i w momencie podejścia do drzwi jego głos zamilknie, musimy zareagować natychmiastowo. Zanim dojedzie karetka może być już za późno. 

Drzwi otwierane do wewnątrz można wyważyć napierając na nie z całej siły. Nawet gdy zrobimy to z impetem, kalecząc przy tym poszkodowanego, jest większa szansa, że ocalimy jego życie np. w przypadku wynurzenia go z wanny pełnej wody czy podczas czynności reanimacyjnych zanim pomoc dojedzie na miejsce. W przypadku gdy drzwi otwierają się na zewnątrz nie można ich wywarzyć bowiem będziemy je jeszcze bardziej dociskać do futryny. Musieliśmy zmarnować cenne minuty, a nawet sekundy na rozmontowanie ich lub zniszczenie za pomocą jakiegoś narzędzia np. siekiery. To dlatego właśnie pomieszczenia tj. składziki pod schodami czy wnęki na bojler mogą mieć drzwi otwierane na zewnątrz - w nich ludzie nie przebywają wobec czego można pomyśleć o oszczędności miejsca, a nie życia.Z tego samego powodu drzwi zewnętrzne, nawet pomimo nowoczesnych zabezpieczeń i ukrytych zawiasów, nadal otwierają się do wewnątrz. W przypadku np. pożaru strażacy mogą natychmiastowo wywarzyć zarówno drzwi główne wejściowe dostając się środka, jak i te w pokojach ocalając od śmierci domowników, którzy w nich utknęli. Co więcej, w pomieszczeniu pełnym dymu "na ślepo" może to zrobić nawet zwykły amator, nie mający przy sobie żadnych narzędzi. 


Drzwi otwierane na zewnątrz;

Oczywiście nie ma żadnych prawnych regulacji, które nakazywałyby nam montaż drzwi w taki, czy inny sposób, zarówno jeśli mówimy o domostwach, mniejszych sklepach czy restauracjach. Jeżeli życzymy sobie mieć drzwi otwierane na zewnątrz możemy sobie na to pozwolić. 

To dlatego w miejscach tj. publiczne toalety możemy natrafić na różne rozwiązania, choć ze względów bezpieczeństwa górować będą kabiny z drzwiami otwieranymi do wewnątrz, ewentualnie rozwiązania niestandardowe jak np. kotary w sklepowych przymierzalniach.Jedynym wyjątkiem jest regulacja zwana section 153 of the Highways Act z 1980 roku, która nakazuje wszystkim właścicielom budynków, których drzwi wychodzą bezpośrednio na drogę publiczną np. chodnik, montaż drzwi do wewnątrz, tak aby nie kolidować z ruchem przechodniów. W takim wypadku zgłosić należy prośbę o montaż drzwi otwieranych na zewnątrz do lokalnej rady miejskiej w celu uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Takie działania podejmują np. drobni przedsiębiorcy ulokowani na rynkach miast.


Innym wyjątkiem drzwi otwieranych na zewnątrz są drzwi ewakuacyjne. Spotykamy je w budynkach publicznych tj. muzea czy galerie handlowe. Zwykle oznakowane są specjalną zieloną strzałką lub napisem "EXIT". Takie drzwi również mają swój powód dla którego montuje się je w ten, a nie inny sposób. 

Gdyby np. w kinie wybuchł pożar ludzie w ciemności szybko zauważą jasno palący się napis "EXIT" i tłumnie popędzą w jego kierunku napierając przy tym w celu ich otwarcia. Gdyby takie drzwi otwierały się do wewnątrz duża liczba ludzi mogłaby zablokować możliwość ich otwarcia i poprzez paniczne zachowanie nie reagować na komendy odsunięcia się, zarówno wołane przez nich samych, jak i przez ekipę ratunkową z zewnątrz - ich tłumne ciała stworzyłby swoistą barykadę.


Drzwi - niewiele się nad nimi zastanawiamy. Jednak czy to będą te otwierane na zewnątrz, czy też te otwierane do wewnątrz - obyśmy nie musieli nigdy ich wyważać i oby nikt nie musiał nigdy tego robić dla nas, czego nam wszystkim szczerze życzę.

Ominął cię artykuł pt. "Dlaczego okna w Wielkiej Brytanii otwierają się na zewnątrz"?  Kliknij w link tytułu 👈

Ciekawi cię Wielka Brytania? Dołącz do naszej grupy klikając na ikonkę poniżej 👇


W oparciu o;

 https://www.sciwindows.co.uk/blog/why-do-front-doors-open-inwards/#:~:text=Safety%20and%20Practicality&text=Doors%20that%20open%20inwards%20are,a%20friend%20or%20family%20member.

https://www.reddish-joinery.co.uk/should-doors-open-inwards-or-outwards/

https://colnevalleywindows.co.uk/why-do-front-doors-open-inwards/

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy