Dziwne brytyjskie zawody: Koncker-upper

Dziwne brytyjskie zawody: Knocker-upper


Zanim nastała era budzików w Wielkiej Brytanii funkcjonowała profesja zwana knocker-upper lub knocker-up.

Termin knocker-uppers w polskim tłumaczeniu nie występuje, lecz możemy go rozumieć jako pukacze-rozbudzacze, czyli ludzie-budziki.

Na zdjęciu poniżej; Knocker-uper, Leeuwarden, rok 1947


Ludzie trudniący się jako knocker-uppers mieli za zadanie budzić rano śpiących mieszkańców w danej okolicy. Najczęściej knocker-uppers działali w regionach uprzemysłowionych. Zwykle z ich usług korzystali pracownicy zakładów przemysłowych, fabryk czy kopalń, gdzie surowe godziny pracy nie pozwalały na elastyczność w wyborze czasu, choć nie brakowało takich klientów jak lekarze czy kierowcy.

Na zdjęciu poniżej;
Granny Cousins trudniła się jako knocker-upper w miejscowości Poole w latach 1901-1918


Budownictwo w regionach przemysłowych Wielkiej Brytanii było dość charakterystyczne i jednolite. W rzędowych domach wiktoriańskich owych czasów (czy to tych wcześniejszych typu back-to-back czy późniejszych typu byelaw) sypialnie znajowały się na piętrze, wobec czego pukacze-rozbudzacze musieli znaleźć dość skuteczny sposób na pobudkę swoich klientów.

Na zdjęciu poniżej;
Knocker-upper, rok 1915


Jedni budzili za pomocą długiego kija, zwykle babusowego, którego końcówką pukano w górne okno pokoju sypialnianego. Inni pomagali sobie dmuchawką, z której celowano twardym grochem o szybę, a jeszcze inni zwykli po prostu pukać do drzwi wejściowych.

Na zdjęciu poniżej;
Mary Smith budziła mieszkańców wschodniego Londynu za pomocą dmuchawki na groch, lata 30. XX wieku


Godziny pracy różniły się u poszczególnych klientów pukaczy-rozbudzaczy, u których obowiązywał system zmianowy, dlatego aby usprawnić grafik mieszkańcy montowali obok okna małe łupkowe tablice, na których zapisywali godziny, o których życzyli sobie pobudki.

Na zdjęciu poniżej;
Tabliczka w tle z informacją o godzinie pobudki, Ferryhill


Zawód knocker-upper był mało opłacalny, trudnili się nim głównie starcy i kobiety, był też dobrą pracą dodatkową dla policjantów, choć nie brakowało i takich mężczyzn dla których fach ten dawał jedyny i główny dochód w całym ich życiu zawodowym.

Na zdjęciu poniżej;
Charles Nelson trudnił się jako knocker-up przez 25 lat swojego życia, Londyn, rok 1929Pukacz-rozbudzacz był zawodem spotykanym na terenach Wysp Brytyjskich, który spopularyzował się w latach rewolucji przemysłowej i trwał aż do lat 60./70. ubiegłego stulecia. Dziś profesja ta jest uważana za wymarłą.

Spodobał ci się artykuł?
Dołącz do nas na grupie "Ciekawi nas Wielka Brytania" i dowiedz się więcej
W oparciu o;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Knocker-up

https://rarehistoricalphotos.com/knockers-up-history-1900-1941/

https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/news/uk-england-35840393.amp

https://www.thenorthernecho.co.uk/history/17610549.knocky-up-boards-still-houses-today-told-knocky-up-man-time-wake-miner-inside/

1 Komentarze

Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy