O co chodzi w tej fotografii? - Zdjęcie z 1863 roku przedstawiające Brytyjczyków odzianych jednie w kąpielówki i cylindry

O co chodzi w tej fotografii? - Zdjęcie z 1863 roku przedstawiające Brytyjczyków odzianych jednie w kąpielówki i cylindry

Z cyklu ➤ Historia zaklęta w kilku fotografiach 

Fotografię, na której widnieje 19 członków pierwszego w Wielkiej Brytanii klubu pływckiego w Brighton, wykonano w 1863 roku. Wszyscy członkowie grupy odziani są jedynie w cylindry i kąpielówki.

O co chodzi w tej fotografii? Coś z nią jest nie tak! Epoka wiktoriańska kojarzy nam się raczej z charakterystycznymi pasiastymi strojami kąpielowymi od szyi aż po kolana, a nie z bokserkami rodem z dzisiejszych czasów. No i te cylindry - w pruderyjnej 19.wiecznej Anglii!?Do okresu późnowiktorańskiego kąpiele w morzu czy jeziorze, jako źródło rekreacji, były rzadkością - brano je raczej jako element terapii zdrowotnej, a jeśli już decydowano się na takie zabawy to zawsze mężczyźni i kobiety izolowali się od siebie. Stroje kąpielowe nie były czymś oczywistym - kąpano się nago.

Z czasem kąpiele i plażowanie robiły się coraz bardziej powszechne, duży wpływ miała też moda na łaźnie tureckie w tym okresie. Ludzie przeciwnej płci coraz częściej narażali się na swoje spojrzenia. Poszczególne miejscowości wprowadzały swoje prawa tj. np. kąpiele nago jedyne w porach wczesnych i wieczornych czy oddzielne plaże dla mężczyzn i kobiet. 

"Hundreds of men and women may be seen in the water - the men stark naked and the women so loosely and insufficiently clad that for all purposes of decency they might as well have been naked too."

"W wodzie można zobaczyć setki mężczyzn i kobiet - mężczyźni zupełnie nadzy, a kobiety tak luźno i niewystarczająco ubrane, że dla wszelkiej przyzwoitości równie dobrze mogłyby być nagie."

Correspondent in The Scarborough Gazette (1866)


W końcu w Wielkiej Brytanii weszła ustawa całkowicie zakazująca nagich kąpieli, choć przez wiele następnych lat nie brakowało ludzi, którzy preferowali bardziej tradycyjny "strój Adama". Jednakże zanim ustawa objęła cały kraj przez wiele lat poszczególne miejscowości rządziły się własnymi regulacjami.

Nowa ustawa nakazała wszystkim osobom wystawiających się na widok publiczny zasłanianie swych miejsc intymnych. Doskonale znaną i jedyną częścią garderoby, która się do tego nadawała, były w tamtych czasach właśnie owe bokserki, a dokładniej "bathing drawers" lub "calecones". 

"Bathing yesterday and to-day ... At Shanklin one has to adopt the detestable custom of bathing in drawers. If ladies don't like to see men naked why don't they keep away from the sight?"

"Kąpiel wczoraj i dziś... W Shanklin trzeba przyjąć odrażający zwyczaj kąpieli w kąpielówkach. Jeśli panie nie lubią oglądać mężczyzn nagich, dlaczego nie trzymają się z dala?"

Z pamiętnika wielebnego Francisa Kilverta, 12 czerwiec 1874, Isle of Wight

Wielu mężczyznom nowa ustawa godziła w wolność, nie podobało im się zakładanie komicznych majtek, choć nie były wcale nowym elementem garderoby na Wyspach, a raczej nielubianym.

Z czasem, gdy plażowanie stawało się modne, ludzi przybywało, robiło się coraz bardziej tłocznie, bliski widok półnagich męskich ciał siał coraz większe zgorszenie. Gdy ustawa objęła całą Wielką Brytanię popularne stały się stroje niemal w pełni zasłaniające ciała.

Przełom 19. i 20. wieku był okresem, kiedy na plażach spotykane były stroje kąpielowe pełne jak i bokserki zwane calecones


W 1860 roku w nadmorskiej miejscowości Brighton powstał pierwszy w Wielkiej Brytanii klub pływacki, do grona którego należeć mogli jedynie mężczyźni. Grupowicze spotykali się by razem, nad pobliskim kanałem La Manche, sprawdzać swe siły w pływaniu wśród morskich fal. 

To właśnie grono tych klubowiczów widzimy na fotografii z 1863 roku.


Zdjęcie można odebrać na różne sposoby;

- prawdopodobnie jest ono manifestem. Ukazuje mężczyzn, którym nie podobają się nowe regulacje. Uważają, że zakładanie kąpielówek do pływania jest równie śmieszne jak założenie do pływania cylindra;

- klubowicze chcieli po prostu zażartować sobie i dla wygłupów założyli cylindry;

- w czasach wiktoriańskich odpowiednim odzieniem okazywano swój status społeczny, a także szacunek dla otoczenia. Zwykle brak kapelusza u mężczyzn był oznaką biedy lub strojem nieformalnym (roboczym, domowym). Być może właśnie dlatego Klub Pływacki Brighton zaszalał z cylindrami.


Klub pływacki Brighton, rok 1891


W oparciu o:

https://www.photohistory-sussex.co.uk/BrightonSwimmingClub.htm

1 Komentarze

  1. Masz rację. Jest taka enklawa. Obiecuję, że dowiem się więcej 😃😃😃👍

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy