Od zera do bohatera - zamachowiec, który zainspirował grupę Anonymous

Od zera do bohatera -zamachowiec, który zainspirował grupę Anonymous 


Anonymousów nie trzeba nikomu przedstawiać - ta założona w 2003 roku grupa aktywistów ma wspólny cel: bojkotować korupcję, cenzurę, ograniczanie wolności obywatelskiej i wszelką niesprawiedliwość na świecie poprzez działalność hakerską w internecie. Anonymous czyli Anonimowi rozpoznawalni są z tego, że swą tożsamość ukrywają pod charakterystyczną czarno-białą maską tajemniczego mężczyzny.

Maska ta - stylem przypominającym sceniczny, teatralny charakter - dla przeciętnego obywatela świata może wydawać się fikcyjna, lecz w brytyjskiej kulturze jest odzwierciedleniem twarzy człowieka, który istniał naprawdę. 


Guy Fawkes zapisał się on na kartach brytyjskiej historii jako niechlubny 17.wieczny antybohater, zamachowiec i niedoszły królobójca. Trzy stuleca później twarz Guya Fawkesa narodziła się ponownie, tym razem w brytyjskiej popkulturze jako futurystyczny bohater - tajemniczy V - rebeliant i społecznik walczący o wolność w despotycznym świecie.

Guy Fawkes

Guy Fawkes wraz z 12 innymi katolickimi antyrojalistami zaplanowali na 5 listopada 1605 roku zamach na parlament brytyjski. Celem było obalenie nowych rządów protestanckich i przywrócenie starego katolickiego establishmentu. Najtrudniejsze zadanie przypadło Guyowi Fawkesowi, który ukryty w magazynach Pałacu Westministerskiego z 36 beczkami prochu strzelniczego, miał rankiem, w momencie obrad parlamentarnych, dokonać odpalenia ładunków i w związku z czym - morderstwa króla Anglii Jakuba I. Dzięki zdradzie i doniesieniom ze strony jednego ze spiskowców zamach został udaremniony, a Guy Fawkes i jego szajka schwytani i poddani karze śmierci. 


Powstrzymanie Spisku Prochowego - jak zostało opisane to wydarzenie - jest dziś nazywane świętem Bonfire Night; celebrowane jest corocznie 5 listopada ogniem i fajerwerkami. Brytyjczycy świętują ten dzień paląc kukły z podobizną Guya Fawkesa (dawniej zwyczaj ten był bardziej praktykowany niż dziś) przybierają jego tożsamość przebierając się w kostiumy i zakładając maski przypominające jego twarz.


 Więcej na ten temat zawiera artykuł:


Tajemniczy V

W latach 1982-1989 Brytyjczyk Allan Moore wydał serię komiksów zatytułowanych V for Vendetta - V jak Vendetta. W futurystycznej opowieści Moor umiejscowił swoich bohaterów w postapokaliptycznej Wielkiej Brytanii lat 90. w której, po ataku nuklearnym i unicestwieniu reszty świata, rządy przejęła ekstremistyczna i autorytarna partia zwana Norsefire. Główny bohater komiksu - próbujący obalić fanatyczną władzę anarchista i rebeliant o tajemniczym pseudonimie V - został przedstawiony przez ilustratora komiksu Davida Lloyda jako tajemnicza postać ukryta pod maską Guya Fawkesa. "Dobry wieczór, mieszkańcy Londynu. jest godzina dziewiąta. słuchacie głosu fatum... Mamy dziś piąty listopada 1997 roku... Informuje się mieszkańców Londynu, że rejony Brixton i Streatham zostały dziś ogłoszone strefami kwarantanny. radzi się unikać tych okolic ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa... Dziś rano policja przeszukała 17 domów w rejonie Birmingham, najprawdopodobniej demaskując poważny spisek terrorystyczny. 20 podejrzanych, w tym 8 kobiet, znajduje się obecnie w areszcie, oczekując na proces... Ładna pogoda utrzyma się do godziny 00:07., kiedy rozpocznie się ulewa trwająca do godziny 1:30 w nocy... Życzymy miłego wieczoru"

- fragment komiksu V jak Vendetta 


W 2005 roku komiks doczekał się adaptacji filmowej amerykańskiej produkcji Warner Bros. Główną rolę w filmie zagrali Hugo Weaving i Natalie Portman.Od momentu spopularyzowania bohatera V,  maski przedstawiające Fawkesa przyjęły się w kulturze masowej. Charakterystyczne stały się protesty przeciw władzy i establishmentowi, w których uczestniczy zakładają owe maski sympatyzując i utożsamiając się z bohaterem V.


Anonymous 

Protesty z maską Fawkesa przeniosły się także do świata wirtualnego. Modernistyczni buntownicy-hakerzy odziani w charakterystyczne maski określili się mianem Anonymous. Postaci Fawkesa nie zamierzali jednak robić psikusów w dniu Bonfire 5 listopada, a od grupki niepoważnych rebeliantów robiących głupie żarty przerodzili się w poważną grupę "haktywistów", którą magazyn Time w 2012 roku umieścił na liście "100 najbardziej wpływowych osób na świecie". 


Anonymousi sprzeciwili się praktykom kościoła Scjentologii w 2008 roku, rok później zbojkotowali fałszerstwa wyborcze w Iranie, w samym 2011 roku uderzyli w fora faszystów i nacjonalistów, towarzyszyli Egipskiej Rewolucji  a także Okupacji Wall Street, w protestach o wolność Hong-Kongu można było o nich usłyszeć w 2014, mieli też przyjemność zablokować stronę premiera Donalda Tuska.


Dziś Anonymousi zjednoczyli swe siły, by walczyć z reżimem rosyjskiej dyktatury. Ich hakerskie umiejętności pomagają przeciwstawać się wojnie informacyjnej. Haktywiści blokują rosyjskie strony internetowe, nadają swoje programy w rosyjskiej telewizji, a nawet ujawniają nazwiska agentów. Co jeszcze potrafią? Zobaczymy... 
Miejmy tylko nadzieję, że będą dla nas niczym tajemniczy V, a nie Guy Fawkes.


W oparciu o:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Anonymous_(hacker_group)

https://www.gildia.pl/komiksy/251627-v-jak-vendetta

https://www.google.com/amp/s/www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/ataki-hakerskie-anonymous-oto-10-najslynniejszych-akcji-haktywistow/w0zp9t7.amp

https://en.m.wikipedia.org/wiki/V_for_Vendetta

3 Komentarze

  1. Dzięki-, no rzeczywiście dziwne, tym bardziej, że komiks stworzył Brytyjczyk, więc doskonale wiedział kogo kreuje 🤔

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny artykul .Cel uswieca srodki .Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy