Dlaczego 26 grudnia nazywany jest przez Brytyjczyków Boxing Day

Dlaczego 26 grudnia nazywany jest przez Brytyjczyków Boxing Day


Na pojęcie terminu Boxing Day przyczyniły się charytatywne tradycje świąteczne Brytyjczyków; fundamentem ich powstania było naśladownictwo patrona dnia 26 grudnia, którego w religii chrześcijańskiej utożsamiamy ze Św. Szczepanem - męczennikiem znanym ze swego dobrodziejstwa i służenia ubogim.

Choć termin Christmas Box Bożonarodzeniowe Pudełko znane było już w średniowiecznej Anglii, jako świąteczna gratyfikacja, premia uznaniowa dla usługodawców i rzemieślników przez ich klientów - którzy z różnych powodów, czy to nieuregulowanych opłat, czy też w ramach podziękowania, czuli się zobowiązani do obdarowania wykonujących fach dodatkowym wynagrodzeniem - to pojęcie Boxing Day rozpowszechniło się dopiero kilka wieków później.

W XIX wieku dzięki niemieckim korzeniom Królowej Wiktorii i jej męża Alberta popularne stało się świętowanie Bożego Narodzenia na wzór germański, czyli taki jaki znamy dziś - to właśnie oni zapoczątkowali, nieznany wcześniej w Wielkiej Brytanii, zwyczaj ozdabiania choinki. 

Pierwszy Dzień Świąt Christmas Day był dla ludzi zamożnych zarezerwowany na celebrowaniu w gronie bliskich i znajomych przy suto zastawionym stole i wyprawianiu okazałych przyjęć. Dla służby, kamerdynerów, lokajów, posłańców i wszystkich ludzi pełniących zawody wymagające obsługi w bogatych domach był to okres intensywnej pracy i pełnego poświęcenia pracodawcom - nie mogli więc cieszyć się atmosferą Świąt w rodzinnym domu.

Na zdjęciu poniżej:

Bożonarodzeniowe tańce pod jemiołą, rok 1880Embed from Getty Images

Natomiast Drugi Dzień Świąt Boxing Day przyjął się w owych czasach jako dzień miłosierdzia, dobroczynności i wsparcia dla ubogich. Majętni obdarowywali swych służebnych drobną premią finansową oraz pakunkami - składającymi się głównie z resztek jedzenia pozostałych po świątecznej uczcie - i nagradzali dniem wolnym od pracy, by i oni mogli spędzić czas Świąt w gronie bliskich.

Nie tylko usłużni byli obdarowywani paczkami; listonosze, dorożkarze, sklepikarze czy też krawcy również otrzymywali napiwki lub podarunki, często od przypadkowo spotkanych osób. W dobrym tonie było też obdarowywanie ubogich i żebraków. Boxing Day rozpoczynał cały tydzień, który trwał aż do Nowego Roku, w którym ludzie pracujący w sektorze usług obdarowywani byli przez klientów drobnymi podarunkami i napiwkami za cały rok ich pracy dla społeczeństwa. Boxing Day odnosi się tu do tych właśnie upominków. 

Co ciekawe, nie tyle chwalebne dobrodziejstwa Św. Szczepana inicjowały u Brytyjczyków gesty miłosierdzia i rozdawnictwa. Wydana w połowie XIX wieku przez Karola Dickensa Opowieść Wigilijna, która podbiła wiktoriańskie Wyspy, wprowadziła do społeczeństwa mieszczańskiego modę na przeżywanie świąt w atmosferze tej opisywanej przez autora w słynnej powieści - Brytyjczycy chętnie utożsamiali się z jej bohaterami.


Kościół również dołożył się swą jałmużną tradycją do utrwalenia terminu Boxing Day. Od dawien dawna w brytyjskich kościołach chrześcijańskich stawiano nieduże pudełka w formie skarbonki Alms Box, które wierni przez cały okres adwentu uzupełniali swymi datkami. Corocznie, 26 grudnia w Dzień Św. Szczepana, skrzynki te opróżniano, a sumę zebranych funduszy rozdzielano pomiędzy ubogich. Zwyczaj ten, choć zanika, jest wciąż spotykany w niektórych kościołach.

Na zdjęciu poniżej:

XVII wieczna skrzynka na jałmużnęEmbed from Getty Images 

Boxing Day - oficjalnie uznany w 1871 roku za Bank Holiday, czyli dzień wolny od pracy - nie jest kojarzony już z dniem charytatywnych datków. W całej Wielkiej Brytanii i wielu Krajach Wspólnoty Commonwealth świętuje się go w podobny sposób. 

Dziś 26 grudnia przeobraził się w czas wspólnych spotkań, sklepowych wyprzedaży, które trwają aż do początku stycznia January Sale i tradycyjnych rozgrywek sportowych tj. polowanie na lisy (w ostatnich latach dzięki organizacjom na rzecz ochrony zwierząt prawdziwe lisy zostały zastąpione sztucznym wabikiem), krykieta, rugby i najpopularniejsze w ten dzień - mecze piłki nożnej, które jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku odbywały się zarówno w Pierwszy jak i Drugi Dzień Świąt.

Na zdjęciu poniżej:

Polowanie na lisa, 26 grudzień 1913Embed from Getty Images

26 grudnia w katolickiej Irlandii jest świętowany jako Dzień Św. Szczepana, zwany Dniem Strzyżyka Wren's Day. W Szkocji uchwalono go dniem wolnym od pracy dopiero w 1974 roku. W wielu krajach Europy jest celebrowany, zarówno pod względem religijnym jak i państwowym, jako Drugi Dzień Świąt, a w USA - mimo że w wielu stanach jest dniem wolnym od pracy - nie jest celebrowany wcale.

Na zdjęciu poniżej:

Poświąteczne wyprzedaże, Anglia, 29 grudzień 1956Embed from Getty Images

Zarówno Boże Narodzenie jak i Boxing Day są w Wielkiej Brytanii uznawane za święta państwowe - Bank Holidays, dlatego gdy wypadają one w dni weekendu, dzień wolny przenosi się na najbliższy poniedziałek i/lub wtorek. Takie dodatkowe dni wolne zwane są w Wielkiej Brytanii jako Substitute Days Dni Zastępcze.

Spodobał Ci się artykuł? 
Polub Stronę Na Facebooku I Bądź Na Bieżąco


W oparciu o;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Boxing_Day

https://www.bbc.co.uk/newsround/46454700.amp

https://www.google.com/amp/s/www.nationalgeographic.co.uk/history-and-civilisation/2020/12/why-historians-disagree-about-the-origins-of-boxing-day-the-post/amp

3 Komentarze

 1. Fajny artykul jak zreszta zawsze.Stary zwyczaj z rozawaniem resztek ze swiatecznego stolu godny nasladowania .Co do wyprzedazy to wedlug mnie wielka manipulacja .Pozdrawiam i Wesolych Swiat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi wysprzedażami to wypierają je powoli te na Black Friday i to one są jedną wielką ściemą 😂 Raz byliśmy na obniżkach w Boxing Day i udało się trafić na kilka fajnych, naprawdę tanich rzeczy 😃

   Usuń
 2. Zobaczymy i przekonamy się czy jeszcze ktoś podtrzymuje tę tradycję 🙂

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy