Jak Wielka Brytania świętować będzie Platynowy Jubileusz Królowej - co warto wiedzieć, lista atrakcji i wydarzeń

Jak Wielka Brytania świętować będzie Platynowy Jubileusz Królowej - co warto wiedzieć, lista atrakcji i wydarzeń

Wielka Brytania z niecierpliwością oczekuje na wielkie wydarzenie, które odbędzie się 2 czerwca 2022 roku - Platynowy Jubileusz Królowej Elżbiety II. Zorganizowany z okazji 70.lecia panowania monarchini jubileusz jest pierwszym takim wydarzeniem w historii Wielkiej Brytanii, jak dotąd żaden władca nie przetrwał tak długiego okresu na brytyjskim tronie.
Oto najważniejsze informacje dotyczące tego święta, z którymi warto się zapoznać;

➤W tym roku poniedziałkowy Spring Bank Holiday oraz oficjalne urodziny Królowej będziemy obchodzić w czwartek 2 czerwca

Jubileusz nie ograniczy się tylko do jednego dnia - świętowanie potrwa od czwartku aż do niedzieli. Nadany przez ustawę coroczny Spring Bank Holiday z 30 maja zostanie przesunięty na czwartek 2 czerwca. 

W piątek 3 czerwca Wyspy Brytyjskie świętować będą Platinum Jubilee Bank Holiday, który zostanie uznany jako Bank Holiday okolicznościowy.

Więcej o tym zagadnieniu przedstawia artykuł;

Oficjalne urodziny Królowej Elżbiety II, które w Wielkiej Brytanii celebrowane są zwykle w drugą sobotę czerwca, odbędą się wraz z jubileuszem.

Oficjalne logo tegorocznego jubileuszu

➤Najbardziej pożądaną pamiątką jubileuszową jest osoba Królowej Elżbiety II w postaci lalki Barbie

W połowie kwietnia wyszła limitowana edycja lalki Barbie przedstawiająca Królową Elżbietę II. 
W Wielkiej Brytanii można było nabyć ją w sklepach takich jak: Harrods, Hamley's, Selfridges, a także w sieci Amazon w cenie pomiędzy £70-£100. 


Lalka, wystawiona na sprzedaż w dzień urodzin Królowej, była tak rozchwytywana, że sklep John Lewis sprzedał cały swój asortyment w zaledwie kilka sekund. Na dzień dzisiejszy próżno szukać królewskiej Barbie, choć nie brakuje sprzedawców oferujących swój zakup z drugiej ręki na platformach tj. eBay w cenie przekraczającej nawet £200.

Oprócz lalki Barbie dużą popularnością cieszą się jubileuszowe monety bite specjalnie na tę okazję przez Mennicę Królewską - Royal Mint. Takie pamiątki można nabyć bezpośrednio na oficjalnej stronie mennicy;


➤Street Party - Party Uliczne na środku osiedlowych ulic 

W czasie długiego jubileuszowego weekendu wszystkie większe miasta zorganizują imprezy rodzinne, festyny, zabawy i wszelkiego rodzaju atrakcje. Kolorem przewodnim będzie biel, czerwień oraz niebieski - na wzór flagi brytyjskiej oraz fiolet - kolor królewski.


Mieszkańcy Wielkiej Brytanii rozłożą swe stoły, krzesła, dekoracje, sprzęt grający, grille, masę jedzenia i picia nie tylko w swoich ogródkach, ale też na... środku osiedlowych ulic. Lokalne rady miast już od kilku tygodni zachęcają mieszkańców do składania aplikacji o zorganizowanie sąsiedzkiego party. Dla wszystkich chętnych miasto oficjalnie na ten dzień zamknie lokalną ulicę od ruchu drogowego. Osiedlowe Street Party ma swoją długoletnią tradycję w świętowaniu królewskich jubileuszy.


➤Platynowy Deser - przysmak przygotowany specjalnie na ten dzień

Na brytyjskich stołach nie zabraknie tradycyjnych jubileuszowych potraw tj. ciasto biszkoptowe Wiktorii - Victoria Sponge Cake czy laureata koronacji Elżbiety II z 1953 roku - kurczaka o smaku curry - coronation chicken. Brytyjczycy mają w tradycji organizowanie konkursów na jubileuszowe secjały. W tym roku zwycięzcą konkursu Platinum Jubilee Pudding został deser Jemmy Melvin - lemon and swiss roll amaretti triffle.


Przepis znajduje się na stronie;Czwartek, 2 czerwca

➢Trooping the Colour - Parada Królweska


Pierwszy dzień Jubileuszu rozpocznie się tradycyjnie, jak co roku, defiladą wojskową, zwaną Trooping the Colour. Urodzinowa Parada Królewska, której tradycja sięga już niemal 300 lat, rozpocznie się o 11.00 przy placu defilad Horse Guards Parad.

Z udziałem straży konnej, Pierwszego Batalionu i Gwardii Irlandzkiej defilada przyjdzie pod pałac Buckingham, gdzie na słynnym balkonie pojawi się rodzina królewska wraz z monarchinią.

➢Flypast - Pokaz Lotniczy


Paradzie towarzyszyć będzie 6.minutowy pokaz manewrów lotniczych zwany Flypast. Ponad 70 samolotów z sił powietrznych Royal Navy, Army i Royal Air Force wykona pokaz tuż nad pałacem Buckingham. Wśród nich będzie można zobaczyć samoloty Red Arrows oraz śmigłowce, które brały udział w operacjach zbrojnych na całym świecie m.in. w Kabulu czy Ukrainie, a nawet eksponaty muzealne.

Dokładne godziny pokazów można sprawdzić na stronie;➢Royal Gun Salute - Królewska Salwa Honorowa

W południe zabrzmi odstrzał artyleryski salwy honorownej. Zwyczaj ten wywodzi jeszcze z 16.wieku, kiedy to statki wojenne wpływając do obcego portu wystrzeliwały ładunek ze wszystkich swoich armat na znak pokojowych zamiarów. Standardowa liczba dział wynosiła zwykle 7. Z portu odpowiadano 3 strzałami na każdą z nich; stąd zwyczaj wystrzału 21 salw przy każdych ważnych wydarzeniach. Liczba salw jest zależna od rangi osoby i uroczystości, którą upamiętnia, a także od miejsca wydarzenia - liczby wystrzałów mogą wynosić nawet ponad 100.


Transmisję z wydarzeń rozpoczynających Jubileusz będzie można śledzić na miejskich telebimach oraz w telewizji BBC i SKY.

➢Jubilee Beacons - Jubileuszowe Pochodnie

Ponad 1500 jubileuszowych pochodnii zapłonie wieczorem między 21.00 a 22.00 w Wielkiej Brytanii oraz w stolicach 54 krajów Wspólnoty Narodów. 

Wysokie na 20 metrów oficjalne słupy-pochodnie tradycyjnie zapala się we wszystkie ważne uroczystości królewskie tj. wesela, jubileusze i koronacje. Za mniejsze pochodnie lub ogniska są odpowiedzalne organizacje społeczne i grupy lokalne. Pochodnie, niegdyś służące za narzędzie komunikacji pomiędzy oddalonymi od siebie punktami, dziś symbolizują zjednoczenie.


W Londynie o 21.00 zostanie oświetlona instalacja artystyczna w formie drzewa, którą tworzyć będzie 350 mniejszych odgałęzionych od niego pochodni.Mapę z lokalizacją wszystkich pokazów Jubilee Beacons znajdziecie na oficjalnej stronie;


Piątek, 3 czerwca 

➢Service of Thanksgiving - Uroczystości Dziękczynne

W piątek w londyńskiej katedrze Św. Pawła odbędzie się uroczystość dziękczynna ku czci brytyjskiej monarchini. Uroczystość będzie miała charakter prywatnej mszy, na której goście wyrażą Królowej wdzięczność poprzez czytanie wersów biblijnych, modlitwy i śpiew.


Katedry i kościoły w całej Wielkiej Brytanii w wybrane dni zaangażują się w zorganizowanie zabaw i imprez otwartych dla lokalnej społeczności jak i tych prywatnych zarezerwowanych dla członków wspólnoty.

Sobota, 4 czerwca

➢Platinum Party at the Palace - Platynowe Party w Pałacu

W sobotni wieczór teren Pałacu Buckingham zamieni się w wielki plac koncertowy z trzema połączonymi ze sobą scenami, projekcjami świetlnymi i 70 kolumnami symbolizującymi 70 lat panowania Królowej.


22,000 gości - z których 10.000 zostało wybranych drogą losową, a 7.500 stanowić będą pracownicy zawodów kluczowych, wolontariuszy i żołnierzy - weźmie udział w 2,5.godzinnym show, w którym światowe sławy uczczą swą obecnością i występami 70 lat panowania Królowej.

Bezpośrednio ze sceny lub z ekranów zobaczymy takie gwiazdy jak Elton John, Alicia Keys, Rod Stewart, Sigala czy Craig David. Nie zabraknie także brytyjskiego laureata tegorocznej Eurowizji Sama Rydera. Wydarzenie rozpocznie występ zespołu Queen i Adama Lamberta a zakończy Diany Ross. Gośćmi wydarzenia będą takie osobistości jak David Attenborough, David Beckham, Stephen Fry i Royal Ballet.Relację z koncertu można śledzić na żywo od godziny 20.00;
- w telewizji na kanale BBC1
- w radiowej stacji BBC2
- online na BBC iPlayer

Niedziela, 5 czerwca

➢The Big Jubilee Lunch - Wielki Jubileuszowy Lunch


Big Jubilee Lunch, czyli Wielki Jubileuszowy Lunch to dosyć nowa tradycja, której twócą w 2009 roku był Eden Project. W małej skali odbywa się latem, każdego roku i jest raczej niszową atrakcją. W dużej skali zaistniał w 2012 roku na Diamentowym Jubileuszu Królowej.


Idea polega na zbieraniu się w grupy sąsiedzkie i urządzanie wspólnych pikników, ogrodowych party, grilla i zabaw dla dzieci. Koncepcja ma na celu zachęcenie społeczności do większego zaangażowania się w życie sąsiedzkie i lepszego poznania ludzi, którzy obok nas mieszkają; czas jubileuszowego lunchu pokryje się z częścią imprezy Street Party. 


➢The Platinum Jubilee Pegeant - Karnawał Jubileuszowy 

Jubileusz zakończy się wielkim londyńskim karnawałem Jubilee Pegeant, którego tematem przewodnim będą zmieniające się czasy w ciągu 70.letnich rządów Królowej. Główną gwiazdą karnawału będzie brytyjski piosenkarz Ed Sheeran. 


Widowisko składać się będzie z czterech części;

I. For Queen and Country - widowisko militarne 
II.  The Time of Our Lives - show ukazujące jakie transformacje nastąpiły w życiu codziennym, kulturze, rozrywce, nauce i technolgii od lat 50. ubiegłego wieku aż po dziś
III. Let's Celebrate - widowisko artystyczne, teatralne, muzyczne i taneczne
IV. Happy and Glorious - finał karnawału przy Queen Victoria Memorial. Wyśpiewanie hymnu i oddanie hołdu Królowej.

W czasie karnawału wystawiona zostanie na widok publiczny słynna złota królewska karoca. Niestety, w tym roku nie zobaczymy w niej Królowej.


Wstęp na karnawał: bezpłatny

Czas trawania: 14.30 - 17.00


Jakie wydarzenia odbędą się w danych miastach i na jakie atrakcje możemy liczyć;


Nie tylko Wielka Brytania będzie cieszyć się z jubileuszu swojej monarchinii. Kraje Wspólnoty Narodów, Terytoria Zależne Koronie czy państwa zaprzyjaźnione również przyłączą się do celebrowania tego święta m.in; Australia, Kanada, USA, Indie i wiele innych.

W samej Wielkiej Brytanii możemy doliczyć się ponad 1400 różnych rodzajów imprez publicznych i ponad 1700 osiedlowych i prywatnych. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co ciekawego wydarzy się w twojej okolicy, kliknij na mapę i po przyjściu do witryny odszukaj interesujący cię obszar.


A na koniec - ciekawostka;

Platynowy Jubileusz odbywa się nie 70, lecz 69 lat od koronowania Elżbiety II

Jubileusz 70.lecia przypada 2 czerwca i jest to data, w której Królowa Elżbieta została koronowana Królową Wielkiej Brytanii jednak nie odbyło się to 70 a 69 lat temu - w roku 1953. Monarchinii wstąpiła na tron rok wcześniej - 6 lutego 1952 z dniem śmierci jej ojca króla Jerzego VI. a jej oficjalna koronacja odbyła się 18 miesięcy później i do dziś rokrocznie ta data i rok uprzedni są oficjalnie uwzględniane w obliczeniach, jako okres panowania Królowej.

W oparciu o:

https://www.gov.uk/bank-holidays

https://www.independent.co.uk/life-style/royal-family/when-is-queen-platinum-jubilee-b2077626.html

https://en.m.wikipedia.org/wiki/21-gun_salute

https://www.google.com/amp/s/www.dailymail.co.uk/femail/article-10818075/amp/Over-70-aircrafts-soar-sky-extended-six-minute-flypast-mark-Queens-Jubilee.html

https://www.bbc.co.uk/mediacentre/2022/line-up-bbc-platinum-party-palace

https://www.gov.uk/government/news/uk-wide-plans-for-public-to-celebrate-platinum-jubilee

https://www.google.com/amp/s/www.thesun.co.uk/fabulous/17276001/big-jubilee-lunch-street-party/amp/

https://inews.co.uk/news/how-to-buy-the-queen-barbie-doll-where-you-can-get-the-limited-edition-queen-elizabeth-barbie-in-the-uk-1586921

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Formularz kontaktowy